+48 785 644 007

Okolica

Koliba na Czantorii położona jest nieopodal szczytu Czantorii Wielkiej – góry pełnej turystycznych perełek. 
 
Wielka Czantoria to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Czeskiej Republice (995 m n.p.m.). Przez jej grzebień przebiega granica między Czeską Republiką a Polską. Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie od słowa „czartoryja” oznaczającego miejsce rozryte przez diabły. Również legendy ludowe mówią o związku góry z mocami diabelskimi. Niektórzy zaprzeczają takiemu tłumaczeniu, twierdząc, że nazwa góry związana jest z nazwą rośliny – centurii zwyczajnej, która niegdyś rosła na zboczach Czantorii. Z Wielką Czantorią związanych jest wiele legend, spośród których najbardziej znana jest ta o śpiących rycerzach, którzy obudzić się mają, gdy śląska ziemia będzie zagrożona. 
 
Mniej więcej trzy kilometry na południowy zachód od Wielkiej Czantorii znajduje się Mała Czantoria (866 m n.p.m.), z której rozpościera się piękna panorama na okoliczne miejscowości – od Cieszyna, aż po Skoczów. 
 
Do okolicznych atrakcji zaliczamy:
 
Kuchnia polowa - na szczycie przy wieży widokowej mieści się kuchnia polowa w której jest podawana  grochówka przyrządzana  według starodawnych receptur.

Kolej Linowa Czantoria – jest to czynna cały rok nowoczesna kolej linowa 4-osobowa z systemem zwalniającym prędkość przy wsiadaniu i wysiadaniu.
 
Poniwiec Mała Czantoria – to całoroczny ośrodek turystyczny leżący u podnóża Małej Czantorii z 4-osobową kolejką liniową.
 
Tor saneczkowy – czyli 710 metrów zjazdu stalową rynną na specjalnie przygotowanych wózkach przypominających sanki. Duża ilość zakrętów, zmiany nachylenia i urozmaicona trasa przejazdu sprawi frajdę każdemu niezależnie od wieku.
 
Sokolarnia – przy górnej stacji Kolei Linowej Czantoria zobaczyć możemy pokazy drapieżnych ptaków. Między innymi swe loty treningowe odbywają tu sokoły, jastrzębie, myszołowy, orły czy sowy.
 
Wieża widokowa na szczycie –  wdrapując się na 29-metrową wieżę po 118 schodkach zobaczyć możemy pełną Panoramę Beskidów i pasma górskie Polski, Słowacji i Czech, w tym także odległe Tatry, a przy dobrej widoczności nawet Sudety.
 
Ścieżka Rycerska – polsko-czeska ścieżka dydaktyczna prowadząca od dolnej stacji kolei liniowej, poprzez szczyt Czantorii, dalej wzdłuż granicy polsko-czeskiej, obok polskiej Koliby na Czantorii. Na szlaku oznaczonym podobizną rycerza i chorągwią znajdziemy tablice informacyjne, w tym także tą o śpiących rycerzach. 
 
Rezerwat przyrody Czantoria – zajmujący powierzchnię około 140 ha rezerwat znajdujący się po stronie polskiej i czeskiej utworzono już w 1988 roku. Po polskiej stronie rezerwatu dominuje buk, a także jesion, klon i jawor, po czeskiej natomiast – jodły i jawory. 
 

Jak do nas trafić: